Jak lidé vnímají vývoj nových nanotechnologií a jak jejich přínosy co nejlépe objasnit veřejnosti? I o tom diskutovali na koordinační schůzce v rámci projektu TECHSCALE vědci z CATRIN s kolegy ze čtyř fakult zapojených do projektu. Zástupci společensko-vědních oborů informovali o provedených průzkumech, práci na jejich vyhodnocování a zpracovávání konkrétních výstupů. Členy projektového týmu jsou vedle přírodovědců také vědci ze čtyř fakult: filozofické, právnické, cyrilometodějské teologické fakulty a fakulty zdravotnických věd.
„Nanotechnologie představují dynamicky se rozvíjející a interdisciplinární oblast, která již dnes ovlivňuje naše životy a v budoucnosti bude mít ještě zásadnější dopad na další generace. Jejich přijetí a využití však do značné míry závisí na postoji společnosti k těmto technologiím. Zároveň nelze přehlížet obavy spojené s možností jejich zneužití v různých oblastech. Právě na těchto tématech spolupracujeme s kolegy ze společensko-vědních disciplín a jsem rád, že jsme mohli prodiskutovat výsledky prvních šetření zaměřených na vnímání nanotechnologií v různých vrstvách společnosti,“ zvedl hlavní řešitel projektu Michal Otyepka z CATRIN.
Tématu společenského přijetí nových technologií, jejich přínosu, ale i možnému zneužití se vědci věnují nejen ve výzkumu a připravovaných odborných publikacích, ale rozhodli se hledat i platformy pro oslovení veřejnosti. „Jedná se o velmi aktuální téma, které navíc rezonuje s cíli projektu. Budeme proto aktivně hledat a využívat příležitosti, jak oslovit širší veřejnost a přispět k diskuzi o etických a společenských aspektech technologického pokroku. Důležitým přínosem pro odbornou veřejnost budou odborné články, které poskytnou podrobný pohled na dosažené výsledky, a to jak z hlediska vědeckého, tak i aplikačního,“ doplnil Otyepka.
S projektem Technologie za hranicí nanosvěta (TECHSCALE) uspěla Univerzita Palackého v prestižní výzvě Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský. Partnery jsou Univerzita Karlova a CEITEC-VUT. Pětiletý výzkum získal podporu téměř půl miliardy korun. Cílem je pomocí revoluční metody atomárního inženýrství vyvinout nové materiály pro získávání a ukládání energie, nanoroboty, které budou v lidském těle odhalovat či likvidovat zárodky nemocí, nebo látky, jež urychlí a zefektivní řadu chemických reakcí v průmyslové výrobě. Vedle odborníků na materiálový výzkum jsou v projektu zapojeni i zástupci společenských věd, kteří posoudí přijetí nových technologií ve společnosti. Současně navrhnou i strategie pro boj s tzv. fake news, které by vnímání nových technologií mohly negativně ovlivnit.
Projekt TECHSCALE (No. CZ.02.01.01/00/22_008/0004587) je financován z programu MŠMT OP JAK Špičkový výzkum, podpořeného z EFRR/ESF.